Kiedy mamy już zbudowaną bogatą sieć kanalizacyjną i możemy cieszyć się z mniej zanieczyszczonego środowiska, musimy pamiętać aby odpowiednio o te sieci zadbać. Dlatego ważne jest ich regularne czyszczenie. Na rynku dostępnych jest kilka metod, które nadają się do tego idealnie.

Metoda WUKO w życiu codziennym

wuko wrocławMetoda nazwana WUKO polega na czyszczeniu sieci kanalizacyjnej przy pomocy dużych strumieni wody pod znacznym ciśnieniem, które momentami może sięgać nawet do 200 bar. Silne strumienie wody skierowane są do tyłu, dzięki czemu zanieczyszczenia są rozbijane i wypłukiwane za dyszą. Taka metoda wykorzystywana jest przy czyszczeniu każdej kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej z ziemi lub tłuszczów. Używane dysze zależne są od typu osadów, rodzaju kanalizacji i miejsca zatoru. Wyróżniamy dysze czyszczące, na przykład ze strumieniami rotacyjnymi, które rozbijają nawet stare i twarde osady. Działanie takich dysz opiera się na głowicy, która posiada ruch obrotowy i są wyposażone w łańcuchy lub frezy o dopasowanej do średnicy kanału długości. Duża i z możliwością regulacji prędkość obrotowa silnika pozwala usunąć najcięższe zanieczyszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących takie usługi. Przykładowo WUKO Wrocław dostarcza nam listę kilkunastu przedsiębiorstw, które profesjonalnie czyszczą kanalizację podaną metodą. Trzeba jednak wiedzieć, że taka metoda zapewnia idealne działanie w przypadku rurociągów w dobrym stanie technicznym, ale może być nieskuteczna w przypadku sieci starszych lub uszkodzonych. Wtedy wykorzystuje się metodę zwaną elektromechaniczną.

Sieci kanalizacyjne są tak samo ważne w utrzymywaniu czystości i konserwacji, jak inne rzeczy. Dzięki temu nasze otoczenie jest bardziej higieniczne, a i problemy z rurami występują znacznie rzadziej. Ochrona środowiska wdrażając nowe ulepszenia to jedno, a troska o te udogodnienia to także istotna sprawa.