Oświetlenie sztuczne na stałe weszło do naszego życia. Używane jest on do oświetlania różnych miejsc i pomieszczeń. Na rynku można spotkać różnego rodzaje oświetlenia, gdzie jednym z nich są taśmy ledowe. Coraz częściej takie oświetlenie wypycha z rynku oświetlenie tradycyjne.

Oświetlenie ledowe w domu

profil ledTaśmy ledowe to innowacyjne oświetlenie oparty o diody LED. Charakteryzują się łatwością i elastycznością montażu, szeroką gamą kolorów oraz różnym przedziałem poboru mocy. Taśmy tego typu zbudowane są z modułów, które bez problemu możemy dzielić za pomocą nożyczek. Na rynku dostępne są różne rodzaju stopnie ochronności światła LED. Najniższy ma IP20, ale dostępne są również taśmy o podwyższonym stopniu wytrzymałości. Takie taśmy zazwyczaj są montowane w pomieszczeniach, gdzie występuje zdecydowana większa wilgotność, jak na przykład w łazienkach. Warto zaznaczyć, że takie taśmy ledowe najlepiej będzie zamontować w profil led, ponieważ zdecydowanie bardziej pozwolą na zwiększenie ochrony taśm LED przed uszkodzeniem. Profile ledowe zazwyczaj mają formę wklęsłe listwy, która przykrywana potem jest matową osłoną, wykonaną zazwyczaj z pleksi. Główną zaletą takiego oświetlenia jest możliwość montażu dowolnej długości, która jest banalna w montażu. Polega to na tym, że profil led możemy przykleić do danego miejsca za pomocą taśmy dwustronnej lub uchwytów montażowych, które przykręca się do mebli, a następnie wciska się do nich profil. Zazwyczaj takie profile ledowe stosuje się do oświetlenia miejsc których górne światło nie trafia. Przykładem jest blat kuchenny czy też przedpokój w szczególności podłogi podświetla.

Oświetlenie ledowe powoli zastępuje tradycyjne oświetlenie, a w szczególności żarówki energooszczędne. Główną przyczyną jest to, że takie oświetlenie zdecydowanie mniej zużywa prądu oraz jest bardziej ekologiczne, ponieważ nie posiada rtęci.