Jestem pielęgniarzem i w swojej pracy spotykam bardzo wielu pacjentów, którzy chorują na różnego rodzaju schorzenia. W wielu chorobach potrzebne są zastrzyki lub inne iniekcje dożylne lub domięśniowe. W niektórych jestem potrzebny jako pielęgniarz, inne pacjenci muszą się nauczyć sami wykonywać.

Duże znaczenie umiejętności posługiwania się strzykawką

strzykawkaJako pielęgniarz bardzo często używam strzykawki, najczęściej do pobierania krwi dla celów laboratoryjnych. Najczęściej jednak strzykawka służy do iniekcji leków lub innych substancji leczniczych, które są konieczne w danym schorzeniu. U pacjentów szpitalnych to ja wykonuję zastrzyki, jednak istnieją takie rodzaje iniekcji, które pacjenci mogą sami wykonywać po odpowiednim przygotowaniu, są to iniekcje domięśniowe. Umiejętność ta jest bardzo ważna, ponieważ w wielu przypadkach iniekcje są potrzebne bardzo często, wówczas istniałaby potrzeba przebywania w szpitalu niemal bez przerwy. Umiejętność iniekcji domięśniowej jest konieczna zwłaszcza u diabetyków oraz osób im bliskich. Strzykawka to obowiązkowe zaopatrzenie każdej osoby chorującej na cukrzycę, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy choroba znów da o sobie znak. W zależności od rodzaju cukrzycy, w strzykawce tej znajduje się glukagon lub insulina. W obu przypadkach jednak chodzi o to, aby osoba chora mogła poczuć się lepiej po wstrzyknięciu konkretnej substancji. W przypadku zaniedbania tej czynności, istnieje ryzyko hiperglikemii lub hipoglikemii, czyli stanów, w których organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Jako pielęgniarz bardzo polecam pacjentom, zwłaszcza cukrzycowym, opanowanie umiejętności robienia zastrzyków samodzielnie, oczywiście tylko wtedy kiedy nie jest to zbyt skomplikowane. Wielu cukrzyków potrzebuje mieć przy sobie strzykawkę z odpowiednim hormonem trzustki, dlatego też umiejętność iniekcji jest wówczas niesamowicie potrzebna.