Specyfika produkcji kostki brukowej może się od siebie różnić. Niektóre zakłady produkujące materiały budowlane specjalizują się w produkcji kostek przemysłowych, a inne stawiają na produkcję kostek brukowych szlachetnych. Kostki szlachetnie mają za zadanie zapewnić znacznie wyższe walory dekoracyjne.

Kostki brukowe płukane i kostki szczotkowane

kostka brukowa mazowieckiePrzemysłowe odpowiedniki kostek brukowych szlachetnych nigdy nie osiągają tak pięknych barw – są po prostu mniej atrakcyjne, dlatego stosuje się do budowy chodników i parkingów. Kolory kostki brukowej szlachetnej mogą być różne. To samo dotyczy kształtów kostki szlachetnej. Oprócz tego bardzo często stosuje się dodatkowe metody obróbki kostki brukowej szlachetnej. Popularne są np. kostki o powierzchni płukanej. Taka kostka brukowa mazowieckie ma zabarwione tylko kruszywo. W czasie produkcji dochodzi wypłukania wierzchniej warstwy betonu na takiej kostce. Łatwo się domyślić, że powierzchnia kostek szlachetnych płukanych będzie chropowata. Właśnie taka obróbka zapewnia kostce brukowej płukanej właściwości antypoślizgowe. Na powierzchnię kostki można dodać jeszcze drobinki grysu (robi tak wielu producentów). To sprawia, że kostka brukowa płukana wygląda imituje kamień naturalny i wygląda jeszcze ładniej. Są też kostki brukowe szlachetne, które posiadają powierzchnie szczotkowane. Tutaj powierzchnia kostki brukowej poddana jest specjalnemu szczotkowaniu.

Szczotkowanie kostki brukowej sprawia, że pojawiają się w niej dodatkowe pory. To znacznie podnosi walory estetyczne kostki brukowej. Kostki brukowe płukane i szczotkowane są częściej stosowane do wykończeń na zewnątrz domów jednorodzinnych. Tego typu kostki sprawdzają się na alejkach ogrodowych, podjazdach do garażu i w wielu innych miejscach. Warto zainwestować w takie materiały.