Na świecie istnieje materiał, który używany jest od tysięcy lat. Wykorzystywany był do różnych celów. Do wytworzenia różnych przedmiotów codziennego użytku, ale stosowany też w budownictwie. Tynki z tego materiału mają wiele zalet. Co to za materiał?

Czy warto zdecydować się na gliniany tynk?

tynki glinianeMateriałem, który stosowany jest od dawien dawna w budownictwie jest glina.  Nowoczesne tynki gliniane mają wiele zalet oraz można z nich wykonać nierówne, chropowate ściany, które ostatnio są w modzie , jak również równe gładkie ściany. Glina daje nam dużo możliwości remontowych a do tego ma wiele zalet. W poniższym artykule wspomnę tylko o niektórych z nich. Tynki gliniane są paro przepuszczalne, jednocześnie odporne na wszelkiego rodzaju pleśnie i grzyby. Kiedy jest gorąco pochłaniają ciepło co wpływa na to, że czujemy chłód, a kiedy jest zimno, tynki oddają ciepło co potwierdza, że dobrze akumulują ciepło. Inną zaletą tynków glinianych jest to, że tłumią dźwięki oraz zapachy. Tynki gliniane można w każdej chwili zdjąć ze ściany na mokro, ponownie rozrobić i nałożyć w innym miejscu co jest chyba największą zaleta tych tynków. Tynki gliniane są proste do nałożenia. Można zmieniać ich wygląd na ścianie nawet po latach nawet całkowicie je zdejmując. Wystarczy tylko skuć, rozrobić z woda i są gotowe do dalszego użytku. Tynki gliniane się nie starzeją. Nawet zamoczone i wysuszone nadają się do dalszego użytku. Tynki można nakładać na każdą powierzchnię. Ważne żeby powierzchnia była stabilna ze względu na ciężar tynku.

Tynki gliniane mają wiele zalet dlatego warto zastosować je u siebie. Największą zaletą jest to, że nawet po latach można je skuć, rozrobić wodą i nałożyć ponownie w inne miejsce. Tynki się nie starzeją. Nawet jeśli zmokną w worku, można je wysuszyć i będą nadawały się do użytku