Poza materiałami, z których wykonane są meble kuchenne, warto zwrócić też uwagę na to, w jaki sposób wykończone są takie meble. Okazuje się, że wykończenie ma największy wpływ na ostateczny wygląd mebli do kuchni. Jeśli meble wykonane są z płyt drewnopochodnych, to można powlec je różnymi materiałami.

Zastosowanie laminatu, lakieru, folii PCW i nie tylko

meble kuchenne na wymiarNajbardziej znane są takie jak: PCW, laminat, lakier. Bardzo naturalnie wygląda zawsze fornir. Jest to materiał imitujący drewno – jest chropowaty, ma liczne przebarwienia. Meble pokrywane są laminatem – ten materiał nie daje się kształtować pod wpływem temperatury. Laminatem można pokrywać wyłącznie powierzchnie gładkie. Zaletą laminatu jest to, że jest łatwy w utrzymaniu – można go bez obaw czyścić z użyciem wody. Kolory i wzory znajdujące się na laminacie pod wpływem promieni słonecznych nie będą ulegać zmianom. Coraz więcej właścicieli decyduje się na meble kuchenne na wymiar – wykonywany jest projekt kuchni, a później firma zajmuje się produkcją mebli i ich montażem. Innym materiałem do wykończeń jest folia PCW. Ten materiał nakładany jest na ciepło. Nie trzeba więc obawiać się tego, że pod wpływem wody folia PCW się odklei. Płyty pokryte folią PCW można nie tylko łatwo czyścić, ale są też zabezpieczone przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Wśród materiałów wykończeniowych w meblach kuchennych należy też wspomnieć o lakierze.

Nakłada się różne ilości warstw lakieru. Zasadniczo im więcej będzie takich warstw, tym lepiej, bo wykończenie będzie trwalsze. Powierzchnia mebli pokrytych lakierem może być matowa, półmatowa, z połyskiem lub bez połysku. Jeśli lakierem powlekane jest drewno, to wykorzystuje się tutaj tylko lakiery transparentne, czyli inaczej przejrzyste, by uwidocznić kolory i słoje w drewnie.