Zawód ogrodnika to ciężki kawałek chleba. Zupełnie inaczej było w dawnych czasach. Ogrodnicy byli bardzo szanowani i głęboko ceniono ich pracę. Często nawet stawali się dobrymi przyjaciółmi i powiernikami swoich zwierzchników. Obecnie wszystko jest bardzo mało personalne.

Pielęgnacja ogrodów nie jest łatwa

pielęgnacja ogrodówZwykli ludzie raczej nie zatrudniają ogrodników. Robi to miasto, agenci nieruchomości, deweloperzy lub bardzo bogate osoby. Zazwyczaj nie ma tu miejsca na jakieś głębokie więzi i przyjaźnie. Ogrodnik po prostu przychodzi wykonywać swoją pracę, odbiera wypłatę i udaje się do swojego domu. Zachwycają nas różnorakie ogrody, ale rzadko zastanawiamy się, kto je stworzył. Śmiecimy, depczemy zieleń miejską, zupełnie zapominając jaka pielęgnacja ogrodów łódź jest trudna i ile ktoś włożył w to wysiłku. Ja osobiście bardzo rzadko widuję ogrodników z prawdziwego zdarzenia. Czasem gdy na zimę trzeba przyciąć krzewy, zjawia się ktoś wczesnym rankiem i przystępuje do pracy. Zawód ogrodnika wydaje mi się taki magiczny. To cichy czarodziej, który pozostawia owoc swojej pracy, ale sam nie bardzo chce się ujawniać. Mamy mechaniczne nawadnianie ogrodów, więc w upalne dni też go nie spotkamy. Częściej wiemy kto jest odpowiedzialny za projektowanie ogrodów, ponieważ architekt krajobrazu, nie jest już taką szarą eminencją. Obecnie widuje mnóstwo ogłoszeń dla ogrodników. Ludzie rzadko reklamują swoje usługi ogrodnicze, a wiele osób ich potrzebuje. To oznacza, że naprawdę niewielu jest takich ogrodników z prawdziwego zdarzenia. Ludzie wybierają raczej zawody, które dadzą im karierę w korporacji, a nie przy sadzeniu drzew.

A szkoda, bo to piękne i wdzięczne zajęcie. W każdym mieście jak Łódź, znajdziemy szkoły, które nas tego zawodu nauczą. Może nie jest za późno na podjecie takiej decyzji i uderzenie w niszę.