Boroskopy lub kamery inspekcyjne w większości przypadków kojarzone są przede wszystkim z badaniami medycznymi. Jednak technologia rozwinęła się na tyle, że umożliwia zastosowanie tej technologi w trudno dostępnych miejscach w przemyśle i na różnych liniach produkcyjnych. Endoskopy techniczne umożliwiają inspekcję tam gdzie np gdzie elementy konstrukcyjne przeszkadzały by w jej przeprowadzeniu. 

Jak wybrać dobry endoskop?

wytrzymały endoskop technicznyPodstawowym elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest rozdzielczość optyki w którą został wyposażona kamera. Wytrzymały endoskop techniczny powinien posiadać również szeroki kąt widzenia oraz wystarczająco długi przewód. Ważnymi elementami jest również średnica sondy im jest ona mniejsza w tym bardziej niedostępne miejsca będziemy mogli zajrzeć. Wyżej opisana rozdzielczość optyki jest to zdolność do wyświetlania jak największej liczby szczegółów zarejestrowanych przez sondę. Jakoś optyki ma przede wszystkim wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Jeśli obraz rejestrowany ma rozdzielczość większą niż rozdzielczość ekranu obraz będzie bardzo wyraźny wraz ze wszystkimi szczegółami, jeśli będzie odwrotnie obraz będzie nie wyraźny. Bardzo ważną cechą endoskopu technicznego jest możliwość pełnego sterowania końcówką rejestrującą. Funkcja ta daje duże możliwości w wypadkach wymagających szybkiej i nagłej kontroli oraz daje większą swobodę inspekcji. Nie trzeba wtedy odpowiedni manewrować aparatem optycznym tylko w odpowiedni sposób odwrócić końcówkę rejestrującą.

Wybór odpowiedniego endoskopu jest uzależniony przede wszystkim tym gdzie i w jaki sposób urządzenie będzie stosowane. W przypadku urządzeń wymagających ciągłej inspekcji warto zainwestować w produkt wysokiej klasy, który będzie rejestrował obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości co ułatwi nam rozpoznawanie ważnych i kluczowych elementów.