Rzeczą niepodważalną jest to, że wentylacja z odzyskiem, zwana także rekuperacją, w znaczący sposób może pomóc nam w zaoszczędzeniu wydatków na zużywaną energię.

Kilka słów o gruntownym wymienniku ciepła.

Wentylacja z odzyskiemGdy nasz gruntowy wymiennik ciepła działa poprawnie, a znajdujące się wewnątrz budynku kanały wentylacyjne są szczelne i właściwie zadbane, wentylacja z odzyskiem może w końcu przynosić pożądane efekty i zapewnić nam dodatkowe pieniądze w kieszeni na inne cele. Warto wspomnieć, że gruntowy wymiennik ciepła spełnia swoje zadanie przez cały rok – latem chłodzi wszystkie pomieszczenia, a zimą w sprawny sposób je dogrzewa. Często też stosuje wielostopniowe odzyski powietrza, pozwalająca zaoszczędzić jeszcze większe pieniądze, a przy okazji polepszające cały system wentylacyjny i działanie procesu, jakim jest rekuperacja i odzyskiwanie ciepła z wentylacji mechanicznej. Zazwyczaj podstawowy rekuperator składa się z dwóch wentylatorów oraz jeszcze jednego urządzenia – jest nim gruntowy wymiennik ciepła, którego zadaniem jest ogrzewanie chłodnego powietrza z zewnątrz za pomocą ciepłego powietrza, gromadzącego się w środku budynku. Oczywiście aby rekuperacja działała poprawnie i skutecznie, rekuperator musi być szczelnie obudowany, aby powietrze nie uciekało przez żaden otwór, dziurę czy poluzowaną uszczelkę.

Obydwa wspomniane odpływy powietrza przepływają przez odrębne komory, wchodząc w kanały wentylacyjne bądź opuszczając je, i nie stykają się ze sobą, dzięki czemu jakość i czystość powietrza w środku budynku zostaje w znaczny sposób polepszona, umożliwiając komfortowe przebywanie w nim.