Wraz z rozwojem technologii zadania wykonywane za pomocą klucza stały się bardziej złożone, aż sam klucz stał się w dużej mierze przestarzały. Podstawowe funkcje sterowania, takie jak zamykanie drzwi i uruchamianie lub zatrzymywanie silnika, stały się bardziej wyrafinowane.

Efektywna produkcja dzięki programowaniu sterowników

programowanie sterownikówTeraz samochód jest w stanie wyczuć, że właściciel zbliża się i chce otworzyć drzwi chwytając za klamkę. Coraz częściej wielu branżach przemysłowych używa się inteligentnych komputerów. Jest to wyróżniająca się forma urządzenia komputerowego zaprojektowanego do stosowania w przemysłowych systemach sterowania. Ma solidną konstrukcję i wyjątkowe cechy funkcjonalne, takie jak sterowanie sekwencyjne, łatwość programowania, liczniki, łatwy w użyciu osprzęt i niezawodne możliwości sterowania. Jest on zaprojektowany tak, aby mógł wytrzymać trudne warunki przemysłowe, takie jak ekstremalne temperatury, silne wibracje, wilgotność i zakłócenia elektryczne. Sterowniki logiczne natomiast często mają za zadanie kontrolować i monitorować bardzo dużą liczbę czujników i elementów wykonawczych. W związku z tym różnią się od innych zwykłych systemów komputerowych w swoich rozległych rozwiązaniach. Aby jednak komputer działał właściwie należy wykonać programowanie sterowników. Po zaprogramowaniu komputer ma możliwość wykonywania sekwencji operacji. Posiada również możliwość odbierania bodźców z zewnątrz poprzez różnego rodzaju działania, takie jak nieprzewidziane zdarzenia lub opóźnienia czasowe na linii produkcyjnej.

Programy do obsługi urządzeń są wykorzystywane w różnych zastosowaniach w takich branżach, jak przemysł stalowy, samochodowy, chemiczny, motoryzacyjny czy energetyczny. Ich zakres dramatycznie wzrasta w oparciu o rozwój wszystkich różnych technologii, w których mogą być stosowane.