W ubiegłym roku mój sąsiad wykonywał wiele prac zarówno na swoim ogrodzie, jak i w domu. Wymieniał rury oraz zakładał szambo betonowe. Właśnie montaż szamba betonowego zdawał się być najtrudniejszy. Bynajmniej to tak wyglądało z perspektywy mojej działki. Pamiętam dokładnie do dnia dzisiejszego ile było pracy.

W jaki sposób zamontowano szambo betonowe?

szamba betonoweOczywiste jest to, że zanim sąsiad zza płota zaczął montować szambo betonowe, najpierw musiał przygotować do tego odpowiednie miejsce. W tym też celu przyjechała duża koparka, która zaczęła na jego ogrodzie kopać dziurę w wymiarach około dwa na dwa metry szerokości, oraz cztery metry głębokości. Kiedy to było gotowe, przyjechał wielki wóz, który przywiózł zbiornik betonowy. Był on bardzo ciężki, dlatego też opuszczanie go na ziemię odbywało się przy pomocy małego dźwigu, który był wmontowany w pojazd. Szambo bez żadnego problemu zostało umieszczone w świeżym wykopie. Wykop był troszeczkę za duży, więc zaczęły się prace które polegały na zasypywaniu szczelin wzdłuż zbiornika. Według wytycznych szambo powinno być dobrze zabezpieczone. Ważna w tym przypadku jest stabilność gruntu. Kiedy to było gotowe, sąsiad wraz z robotnikami zaczęli montować specjalne włazy zabezpieczające na szambie. Można już wtedy było powiedzieć, że wszystko było gotowe. Wystarczyło tylko posprzątać i rozsypać równomiernie piasek wokół nowego zbiornika. Całość prac odbyła się przy pomocy firmy AWA Transbet z mazowieckiego. Sąsiad był całkiem zadowolony z ich usług i w późniejszym czasie polecił ich innemu sąsiadowi, który również zamontował u siebie zbiornik betonowy.

Jak widać, montaż szamba betonowego nie był taki trudny jak się wydaje. Wystarczyło zamówić koparkę oraz dobrą firmę, która przywiezie gotowy zbiornik i umiejscowi go dźwigiem w odpowiednim miejscu. Według sąsiada, szam bo do dnia dzisiejszego bardzo dobrze funkcjonuje