Budując dom należy się dobrze zastanowić nad jego zabezpieczeniem przed wilgocią „sprowadzaną” nie tylko przez warunki atmosferyczne, ale także wody gruntowe, które często „wędrują” po ścianach budynków w górę, jeśli ich fundamenty nie został wcześniej odpowiednio zabezpieczone. Takie zjawisko nazywa się wilgocią kapilarną.

Co to jest wilgoć kapilarna i jak jej zapobiegać?

niedroga izolacja przeciwwilgociowaWilgoć kapilarna to zjawisko naturalnej „wędrówki” wilgoci – można powiedzieć – wbrew prawom natury, ponieważ taka wilgoć „idzie w górę ścian budynku. Jest to jednak całkowicie naturalne zjawisko i występuje przeważnie tam, gdzie ściany nie zostały odpowiednio odizolowane od fundamentu, a sam fundament nie jest także izolowany od podłoża. Takie zjawisko można porównać np. do włożenia bibuły do szklanki z wodą. Właśnie tak nasiąkają mury od wód gruntowych. Może powstać niebezpieczna sytuacja, w której na ścianach zaczną się pokazywać zacieki, oraz pleśnie i grzyby. Szczególnie te ostatnie mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Bardzo łatwo może temu zaradzić niedroga izolacja przeciwwilgociowa, która zastosowana w odpowiednim czasie, skutecznie wyeliminuje możliwość powstawania tych niebezpiecznych patogenów na naszych ścianach. Należy zatem pamiętać o odpowiednim stosowaniu dobrej jakości materiałów izolacyjnych i nie stosowaniu szczególnie niewiele dającej papy. Nagminne stosowanie papy – jako materiału izolującego może w konsekwencji prowadzić do zawilgocenia ścian.

Nie warto oszczędzać na materiałach izolacyjnych szczególnie dlatego, że przecież nie są one wcale takie drogie (w porównaniu do innych materiałów budowlanych). Jeśli od razu „przyłożymy się” do tej pracy dokładnie, będziemy cieszyć się suchym domem przez wiele lat.