Kiedy przeglądamy ofertę różnorodnych producentów obuwia dla dzieci, naszą szczególną uwagę może zwrócić obecność wśród asortymentu butów profilaktycznych. Buty tego typu, jak sugeruje już sama nazwa, pomocne okazują się w przypadku, gdy chcemy zapobiec powstaniu wady stóp u naszego dziecka. Warto więc zainwestować w nie w czasie, gdy stopa dziecka podlega stałemu rozwojowi.

Właściwości butów profilaktycznych

buty profilaktyczne dla dzieciOprócz podstawowych właściwości, jakie posiadają buty profilaktyczne dla dzieci, producenci zajmujący się ich wytwarzaniem, stale starają się znajdować nowe rozwiązania, które ułatwią nam szybkie diagnozowanie ewentualnego problemu naszego dziecka. Jednym z tego typu rozwiązań, stosowanym w przypadku butów profilaktycznych, jest zastosowanie podeszwy typu memo, która dzięki specjalnej konstrukcji jest w stanie zobrazować nam, w jaki sposób nasze dziecko układa stopę podczas chodzenia. W jaki sposób jest to możliwe? Podeszwa butów profilaktycznych pokryta jest specjalnymi wypustkami, które mogą pokazać nam, które strefy ścierane są przez nasze dziecko bardziej, a które mniej. To zaś wynika w prosty sposób z tego, które części stopy dziecko stawia jako pierwsze, stawiając krok. Do bardziej standardowych rozwiązań butów profilaktycznych jest właściwe usztywnienie tylnej części buta, przestrzeń na poruszanie palcami, a także odpowiednie wzmocnienie i zamocowanie dziecięcego buta w kostce.

Stosowanie butów profilaktycznych, odpowiednio dobranych do dziecięcych stóp, jest w stanie zagwarantować nam właściwy rozwój stopy, bez zagrożenia pojawienia się jakiegokolwiek zwyrodnienia kształtu stopy. Należy pamiętać, że niewłaściwie dobrane standardowe obuwie może spowodować konieczność wizyty u ortopedy i zakupu butów medycznych.