Ściany są jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów budynku. Należy je więc odpowiednio zabezpieczyć przed przypadkowymi zabrudzeniami czy uszkodzeniami. Sytuacja jest szczególnie newralgiczna w przypadku miejsc takich jak szkoła, gdzie codziennie przebywa wiele osób. W takim przypadku niezbędnym jest wykończenie wnętrza obiektu w taki sposób żeby zachował on swoje właściwości użytkowe przez jak najdłuższy okres czasu.

Odbojnica ścienna sprawdza się w ruchliwych obiektach

odbojnice ścienneW tym celu stosowane są przede wszystkim wykończenie powierzchni ścian umożliwiające ich łatwą konserwację. Przykładem mogą być farby wodoodporne, które umożliwiają usunięcie powstałych w wyniku eksploatacji zabrudzeń przy wykorzystaniu wilgotnej ścierki. Bardzo ważnym elementem zabezpieczającym ściany przed przypadkowymi uszkodzeniami są również odbojnice ścienne. Są to elementy szczególnie polecane w obiektach o wzmożonym ruchu i w miejscach, gdzie stoją krzesła. Przykładem mogą być wcześniej wspomniane szkoły, biura, gabinety, szpitale czy stołówki. Rozwiązania tego typu są mocowane przeważnie przy pomocy specjalnego kleju montażowego. W zależności od charakterystyki obiektu odbojnice mogą być wykonane z różnych materiałów. W miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia ścian polecane są odbojnice metalowe. Stal nierdzewna zapewnia w takim przypadku łatwe utrzymanie powierzchni w czystości.

Z tego względu rozwiązanie to jest często stosowane w placówkach medycznych oraz salach operacyjnych. Jak widać ochrona ścian jest zagadnieniem dosyć istotnym zwłaszcza jeśli budynek, w którym są one instalowane został dopiero co wybudowany lub jest świeżo po remoncie. W takim przypadku zarządca czy właściciel obiektu chce przez jak najdłuższy okres zapewnić odpowiednią ochronę odnowionym ścianom. Świetnie do tego celu nadają się odbojnice, których zastosowanie zostało opisane powyżej.