Wkrętarki i wiertarko-wkrętarki to urządzenia niezastąpione w budownictwie i podczas rozmaitych prac warsztatowych. Bit jest końcówką roboczą przystosowaną do wkręcania i wykręcania wkrętów. Bit wykonany jest z sześciokątnego profilu stalowego. Jeden z końców jest odpowiednio wyprofilowany, a całość utwardzona. Końcówki robocze bitów, tak zwane groty, najczęściej mają kształt odpowiadający kształtom nacięć łba wkrętów.

Trwałe groty diamentowe

bity diamentoweIdeą stosowania bitów jest oszczędność czasu pracy. Zamiast całego narzędzia wymieniana jest jedynie końcówka robocza, mająca bezpośredni kontakt z wprawianym w ruch elementem złącznym. Zestaw odpowiednich bitów jest przydatny podczas majsterkowania, napraw oraz różnych prac remontowo-budowlanych, w czasie których niezbędne będzie użycie wkrętarki lub ręcznych wkrętaków. Wykonane ze stali bity diamentowe wykazują dużą odporność na wysoki moment obrotowy, a przez to są w większym stopniu niepodatne na ścieranie. Precyzyjnie zaprojektowane końcówki doskonale dopasowują się do załączy, dzięki czemu ryzyko zdarcia łba lub gwintu zostaje ograniczone. Obecność wyraźnych oznaczeń sprawia natomiast, że na znalezienie potrzebnego bitu potrzeba zaledwie chwili. Drobne diamentowe cząsteczki, którymi pokryte są końcówki bitów wcinają się w gniazdo wkrętu redukując wyślizgiwanie się grota oraz umożliwiając użycie mniejszej siły do dociskania wkrętarki.

Podsumowując, bity diamentowe polecane są do montażu elementów narażonych na uszkodzenie w przypadku wysunięcia się grota z gniazda wkrętu. Bity wyposażone w tę diamentową strefę są bardziej trwałe i zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia pod obciążeniem. Powłoka diamentowa grotów zapewnia zwiększone tarcie, ograniczając ryzyko wyślizgiwania się narzędzia z gniazda wkrętu.