Budynki modułowe są montowane z wcześniej już przygotowanych tzw. prefabrykatów. Produkuje się je w fabrykach z różnych materiałów, najczęściej jest to beton. Prefabrykaty dają możliwość szybkiego i dokładnego połączenia ich w odpowiedni budynek. Dzieje się to tak, jakbyśmy układali klocki. Różnica jest jedynie w ich wielkości.

Obiekt składany z prefabrykatów może być znacznie tańszy

obiekty modułoweTakie obiekty modułowe są oczywiście znacznie tańsze, choćby ze względu na oszczędność czasu, oraz siły roboczej, jaką musimy użyć. I wcale nie musi być to mały domek. Połączenia modułów mogą być także stosowane w wielopiętrowych budynkach. Można w ten sposób szybko postawić zastępcze budynki na czas np. budowy, czy usuwania skutków katastrof, czyli wtedy, kiedy ludzie nie mają gdzie mieszkać, a budowa normalnych budynków nie wchodzi w grę. Jest to bardzo wydajna metoda budowy obiektów typu pawilony handlowe, stacje benzynowe, czy nawet niewielkie gastronomie. Montuje się takie obiekty bardzo szybko, ale też można je szybko rozebrać. Np. ktoś chce sprzedawać lody nad morzem w lecie (lub w jakiejś miejscowości turystycznej). Może postarać się o kawałek terenu i postawić na nim obiekt modułowy z prefabrykatów. Pod koniec sezonu taki obiekt można zdemontować, przechować przez zimę i na następny sezon znów wykorzystać. Z prefabrykatów można także stawiać budynki użyteczności publicznej, jak szkoły, czy przedszkola. Choć raczej rzadziej się to stosuje, takich budynków nie brakuje.

Obiekty modułowe wykańcza się najczęściej gipsowo – kartonowymi ściankami, oraz zaprawami kładzionymi na sucho. Jest to doskonała metoda, szybka do wykonania i w miarę niedroga, oraz estetyczna. W środku są także stosowane sufity podwieszane, które doskonale ukryją surowy prefabrykat.