Strażak, który podczas akcji, musi wkroczyć do płonącego i niemalże walącego się budynku, jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Choć wiele osób myśli, że najniebezpieczniejszy podczas pożaru jest ogień, to prawda jest inna. Najgroźniejszym wrogiem podczas pożaru jest dym. Własnie dlatego strażak, w swoim wyposażeniu ma coś tak ważnego.

Bezpieczeństwo dzięki aparatowi powietrznemu

aparat powietrzny strażackiPomimo tego, że ogień jest bardzo niebezpieczny, ponieważ nie tylko w szybki sposób może uszkodzić nasze ciało, to również może nas zabić, ale to właśnie dym jest głównym wrogiem i to on zabija najczęściej. Dlatego strażak, który wkracza do przepełnionego dymem budynku musi mieć ze sobą aparat powietrzny strażacki. Bez niego, zwyczajnie nie był by w stanie oddychać, a trujące substancje znajdujące się w dymie, dostałyby się do jego dróg oddechowych, co jest bardzo zabójcze. Warto wiedzieć, że dobrej jakości sprzęt o dużej pojemności może dostarczać czystego powietrza strażakowi nawet do dwóch godzin. Wiele razy zdarzało się, że aparat powietrzny ratował życie strażakom, którzy utknęli w środku płonącego domu, ale ponieważ mogli ukryć się w zawalonym budynku z kilkoma litrami powietrza w butli, zostawali odratowani po pewnym czasie. Przeważnie, strażak posiada ze sobą dodatkowy, mniejszy aparat powietrzny, który w razie czego używany jest na ofiarach pożaru, aby dostarczyć im niezbędnego tlenu. W ten sposób ocuca się lub pomaga odetchnąć skrępowanym dymem osobom.

Właśnie dlatego aparat powietrzny jest ważnym elementem wyposażenia każdego strażaka. Za jego pomocą ratuje się naprawdę wiele żyć, ale i umożliwia wkroczenie do dużych budynków. Wraz z postępem technologii pojawiają się nowe aparaty powietrzne które są lżejsze, mają większą pojemność i w jeszcze większym stanie są ochronić nas przed pożarem.